Kongres Budownictwa Polskiego 2024 – spotkanie liderów sektora
Czy polski rynek budowlany zasługuje na nowe przepisy kodeksu cywilnego? Jak poradzi sobie z brakiem pracowników? W jaki sposób przygotować się do nadchodzącej kumulacji inwestycji? Czy warto budować dla publicznych inwestorów? Dlaczego rynek potrzebuje niezależnego, profesjonalnego projektanta i inżyniera? Jakie technologie staną się atrakcyjną niszą dla rozwoju firm? Czy budownictwo to naprawdę męska domena, czy jednak w zarządzaniu nim rola kobiet rośnie?
Kongres Budownictwa Polskiego 2024 – spotkanie liderów sektora
- Na te i wiele innych niezwykle istotnych zagadnień przyszłości postaramy się znaleźć odpowiedź w gronie wybitnych ekspertów rynku budowlanego: prezesów, dyrektorów, właścicieli, reprezentantów administracji, inwestorów prywatnych w ramach II edycji Kongresu Budownictwa Polskiego – mówi Jan Styliński, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Kongres Budownictwa Polskiego to największe wydarzenie merytorycznie adresowane do sektora budownictwa. To tu spotykają się makroekonomia ze strategią dla branży budowlanej. To tu eksperci, kluczowi przywódcy, praktycy i przedstawiciele świata nauki wspólnie pochylają się nad analizami i rekomendacjami rozwiązań dla administracji publicznej.
Czy polska gospodarka i budownictwo są gotowe na globalne i regionalne wyzwania? Jakie są dziś szanse i zagrożenia dla kontynuacji rozwoju strategicznych programów i projektów budowlanych w Polsce? Czy powinniśmy być nadal najbardziej otwartym rynkiem budowlanym w Europie? To niektóre z kolejnych pytań, na które odpowiedzi poznać będzie można podczas wrześniowego Kongresu Budownictwa Polskiego 2024 w Warszawie.
W dwudniowym Kongresie Budownictwa Polskiego, który odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Muzeum Historii Polski w Warszawie udział wezmą największe autorytety branży budownictwa i sektorów pokrewnych. Zaprezentują oni najświeższe analizy dotyczące kondycji polskiego budownictwa, a w szeregu rozmów postarają się o wyciągnięcie najważniejszych wniosków i nakreślenie nadchodzących trendów rynkowych.
Podczas Kongresu poruszone zostaną kwestie inwestycji w obszarze budownictwa i infrastruktury (co branża będzie budować w najbliższych latach), obecnego stanu i planowanych zmian w obrębie kosztów pracy i materiałów budowlanych, polityki mieszkaniowej rządu, rozwoju budownictwa przemysłowego z wykorzystaniem krajowych materiałów oraz urządzeń budowlanych, planów na wykreowanie nowych segmentów rynku (np. budownictwo militarne czy adresowane do energetyki jądrowej).
Pojawią się zagadnienia dotyczące geopolitycznych aspektów rozwoju polskiej gospodarki i budownictwa. Specjaliści ocenią aktualną sytuację i nakreślą projekcje krótko- i średnioterminowe makroekonomii polskiego rynku budownictwa. Zajmą się też tematem rynku pracy i kształcenia zawodowego oraz największymi zagrożeniami dla rozwoju, a nawet dla utrzymania obecnych programów rozwojowych w szeroko pojętym obszarze budownictwa. Ważne tematy to także zrównoważone budownictwo jako obowiązek formalny i moralny branży, rozwój firm budowlanych poprzez eksport polskich usług budowlanych, kompetencje i zasoby polskich firm budowlanych w aspekcie rynków perspektywiczne dla ekspansji. Kolejne ważne tematy do dyskusji to koniec funduszy spójności – tu eksperci odpowiedzą na pytanie, czy powstanie nowa strategia finansowania rozwoju infrastruktury, a także ochrona polskiego rynku budownictwa, a więc czy nadal powinniśmy być najbardziej otwartym rynkiem budowlanym w Europie?
W jednej z kolejnych sesji omówione zostanie otoczenie prawne sektora budownictwa w perspektywie lat 2025-2027. Eksperci zaprezentują przewidywania w obszarze zmian w standardach współpracy wykonawcy–zamawiający publiczni i dokonają próby oceny ustawy PZP po trzech latach jej obowiązywania, a także przedyskutują konieczność ochrony rynku polskiego przed wykonawcami spoza UE i zastanowią się, czy obecny system rozstrzygania sporów w inwestycjach budowlanych wymaga usprawnienia.
Ważnym elementem KBP 2024, obok sesji i paneli dyskusyjnych, będą tematyczne Okrągłe Stoły, których założeniem jest pogłębienie wiedzy i detaliczna dyskusja w ramach danego zagadnienia w gronie ekspertów i profesjonalistów. W tym roku przygotowano propozycję uczestnictwa aż w pięciu Okrągłych Stołach: „Budownictwo Energetyczne” (temat przewodni: udział polskich firm w transformacji energetycznej - sytuacja na rynku usług w budownictwie energetycznym), „Dobre Prawo - Dobre Budownictwo” (temat przewodni: zbudujmy lepsze prawo - potrzeba zmiany przepisów Kodeksu cywilnego), „Kształcenie i Wizerunek” (główny temat to program „Poprawa wizerunku budownictwa i kształcenie zawodowe”), „Rola Kobiet w Budownictwie” (dyskusja dotyczyć będzie równości płac kobiet i mężczyzn, rozwoju zawodowym kobiet, wykluczeń, mobbingu i mentoringu) oraz Okrągły Stół Projektantów i Wykonawców (tematyka obrad to projektowanie inżynieryjne oraz relacje projektantów z inwestorami i generalnymi wykonawcami).
Dwa dni obrad, dziesiątki dyskusji, strefy aktywnego networkingu, wieczorny koncert i business coctail - to tylko niektóre z argumentów, aby wziąć udział w Kongresie Budownictwa Polskiego 2024.
***
Kongres Budownictwa Polskiego 2024
Data: 16-17.09.2024
Miejsce: Centrum Konferencyjne Muzeum Historii Polski w Warszawie
Organizatorzy: Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Grupa MTP
Rejestracja i bilety: https://kongresbudownictwa.eu/.../wazne-informacje/bilety/
Program: https://kongresbudownictwa.eu/.../wazne.../program-kbp-2024/
Prelegenci: https://kongresbudownictwa.eu/pl/prelegenci/
Więcej informacji: kongresbudownictwa.eu
Kontakt PR: Dominik Szymański, ">dominikszymanski, 691 029 653