Do zobaczenia 11-14.02.2025! 🔥📣🔥📣📣📣📣  

Organizator:

Czas wyzwań i szans dla branży stolarki otworowej

Podziel się

Wystawcy i profesjonaliści spragnieni spotkań i aktualnych trendów w branży stolarki otworowej z niecierpliwością odliczają dni do targów BUDMA i WINDOOR-TECH 2023. Tu tutaj, w Poznaniu przez 4 dni od 31 stycznia do 3 lutego będzie można zobaczyć nie tylko kompleksową ekspozycję nowoczesnych okien i drzwi ale także ocenić innowacyjne technologie, narzędzia i komponenty niezbędne do ich produkcji. Tak Grupa MTP, wykorzystując synergię dwóch imprez targowych, tworzy klimat sprzyjający międzynarodowemu biznesowi.

Stolarka otworowa „made in Poland” od lat jest jednym z najbardziej konkurencyjnych sektorów krajowej gospodarki. Ostatnie lata okazały się pełnymi wyzwań dla przedsiębiorców. Jednak choć firmom przyszło się mierzyć z zakłóconymi łańcuchami dostaw oraz poszukiwaniem nowych rynków, to w branży stolarki budowlanej wśród krajów UE, Polska jest nadal liderem w eksporcie. Utrzymuje pozycję nr 1 nieprzerwanie od 2015 roku. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w I poł. 2022 roku Polska wyeksportowała okna i drzwi za 1 892,4 mln EUR, to o 34,7% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Pojawiają się kolejne zagrożenia, ale też nowe szanse i możliwe kierunki działań. Najbliższa edycja targów BUDMA i WINDOOR-TECH będzie okazją do rozmów na temat przyszłości branży oraz sposobów na dalszy rozwój mimo geopolitycznych i gospodarczych uwarunkowań takich jak: pandemia, wojna, inflacja czy ograniczony dostęp do surowców energetycznych.

Międzynarodowy wymiar

- Jak oceniają eksperci w kolejnych latach bez wątpienia można spodziewać się rosnącego znaczenia eksportu dla branży stolarki budowlanej, po latach hossy rynek deweloperski w Polsce wyhamowuje. Śledząc te trendy, umożliwiamy polskim firmom ekspansję na rynki międzynarodowe. Wystawcy targów BUDMA – wiodący producenci okien i drzwi będą mogli nie tylko pokazać polską jakość, ale też znaleźć nowych kontrahentów z innych krajów. Temu służyć będzie nasz nowy projekt: Międzynarodowa Strefa Spotkań. To specjalna przestrzeń, którą uruchomimy na targach BUDMA, pozwalająca budować naszym wystawcom globalny biznes. Połączymy wiedzę i networking z technologią. Aby upewnić się, że zweryfikowani uczestnicy maksymalnie wykorzystają możliwości budowania sieci kontaktów – przygotujemy aplikację mobilną, podpowiadającą możliwe kontakty, tworzącą kalendarz i mapę spotkań. Swoje wizyty handlowe na BUDMIE 2023 w ramach programu Hosted Buyers potwierdzili już przedstawiciele firm wykonawczych i sieci dystrybucji m.in. z Czech, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Irlandii, Izraela, Litwy, Luksemburga, Mongolii, Norwegii, Rumunii, Szwecji, Turcji, Uzbekistanu i Włoch - informuje Marta Szydłowska, dyrektor targów BUDMA.

Otwarci na ekspansję rynków międzynarodowych są też liderzy technologii wdrażanych w polskich fabrykach, prezentujący swoją ofertę na targach WINDOOR-TECH. Korzystają na tym obecni na BUDMIE producenci okien i drzwi stawiający na automatyzację, robotyzację czy niższą emisję gazów cieplarnianych. Beneficjentem jest końcowy klient, który otrzymuje nowoczesny produkt mający kluczowy wpływ na energooszczędność jego inwestycji. Ten trend wspierany jest programami termomodernizacji napędzającymi renowacje i remonty budynków, ułatwiającymi m.in. wymianę stolarki.

- Wystawcy, prezentujący maszyny, roboty, narzędzia i nowe technologie na targach WINDOOR-TECH to firmy przyszłości, które wspierają producentów okien i drzwi w automatyzacji wszystkich procesów. Ich końcowym efektem jest towar najwyższej jakości. To firmy, które są współtwórcami sukcesu polskiej stolarki na rynkach międzynarodowych. Podczas najbliższej edycji targów Wystawcy WINDOOR-TECH z pewnością zaskoczą rozwiązaniami jutra, które jednak można wdrożyć już teraz zostawiając konkurencję w tyle. Dziś liczy się nie tylko optymalizacja i zarządzanie zmianą produkcji, ale też aspekt ekologiczny, cykl życia produktu. Dzięki technologii, otwartości i aktywnej postawie firmy mogą w dużej mierze przejść przez kryzys suchą stopą. Spodziewamy się wielu zwiedzających z zagranicy, którzy wiedzeni dobrą polską marką szukają na targach solidnych partnerów. Tacy są nasi wystawcy: transparentni i wiarygodni. W obecnych czasach taki partner to podstawa udanego biznesu - przekonuje Mateusz Szymczak, dyrektor targów WINDOOR-TECH.

Przenikające się światy

Targi Budma i WINDOOR-TECH nie bez przyczyny organizowane są w tym samym czasie i miejscu. To światy, które się przenikają. Tworzą jedyną taką okazję dla branży umożliwiającą jednoczesne obejrzenie maszyny czy technologii oraz gotowego produktu, który dzięki nim powstaje. Już dziś wystawcy zapowiadają, że targi BUDMA i WINDOOR-TECH będą dla nich kluczowym wydarzeniem biznesowym w nadchodzącym roku. To właśnie tutaj zaprezentują swoje premiery. Nie zabraknie też Złotych Medali Grupy MTP - produktów wyznaczających trendy w najbliższej przyszłości.

-Poprzednie edycje targów pokazały, że nagrodzone Złotym Medalem rozwiązania stały się w kolejnych miesiącach pożądanym standardem w branży stolarki budowlanej. Już wkrótce będziemy przedstawiać produkty nagrodzone tą prestiżową nagrodą. Z naszych rozmów z wystawcami wynika, że będą to prawdziwe „perełki”. Takie zjawisko nie dziwi, ponieważ w najbliższej edycji WINDOOR-TECH swój udział zapowiedzieli liderzy, którzy zaprezentują światowe premiery swoich rozwiązań i maszyn dla branży stolarki otworowej. Ich oferta to jakość i nowoczesność. Już dziś zachęcam do odwiedzin stoisk choćby takich firm jak: CAD PLAN, FIMTEC, ELUMATEC, WEGOMA, PERTICI INDUSTRIES, URBAN, HEGLA POLSKA, HOMAG, R&D TECH, SCHMALZ, SCHTEC, STÜRTZ POLSKA, SZKŁOMAL, KLAES POLSKA, ORGADATA, IMAC, INFOTEC, NESTRO - zapowiada Mateusz Szymczak.

Nie lada gratkę dla uczestników obu wydarzeń stanowi Monteriada 2023 – czyli organizowane przez Związek POiD prezentacje na żywo montażu nowoczesnych wyrobów stolarki budowlanej. W ramach przedsięwzięcia, skierowanego do inwestorów szukających najlepszych rozwiązań do swojego domu, monterów i przedstawicieli branży stolarki budowlanej, zaplanowano praktyczne pokazy, jak krok po kroku, z użyciem najlepszych systemów, montowane są m.in. okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oraz brama garażowa.

Trendy i szanse na rozwój

Trendy w branży okiennej i drzwiowej to efekt wieloletnich działań i rozwoju produktów, a także wzrostu świadomości inwestorów w zakresie wybierania rozwiązań nowoczesnych, przyjaznych naturze i funkcjonalnych. Obecne tendencje w budownictwie i architekturze przekładające się na stolarkę budowlaną skupiają się wokół kilku istotnych aspektów, które można zaobserwować u wystawców targów BUDMA, a są to: smart home, energooszczędność, stosowanie dużych przeszkleń, komfort użytkowania, niebanalny design, estetyka wykonania, ciekawa kolorystyka oraz produkty „szyte na miarę”. Takie rozwiązania mają do zaoferowania m.in. firmy: FAKRO, BUDVAR, KOMSTA, MARIOLA okna, UMAKOV, Gdańska Fabryka Okien, MOL, SAINT GOBAIN (Swisspacer), RX Polska, SUN WINNER, NERLIGRUPPEN POLSKA, GRENTON, Z-HOME, O.B.A., LEON WITAS, METALCOLOUR, POL-SOFT, EKO-OKNA, INTERNORM (IFTM GROUP), PPH OKSAN (TERMO PROFI) czy Sesamo Srl.

- Sytuacja w sektorze budowlanym stawia przed uczestnikami rynku nowe wyzwania. Do tej pory polskie produkty z branży stolarki okienno-drzwiowej wygrywały dzięki strategii know-how oraz oferowanej bardzo dobrej cenie w stosunku do ciągle poprawiającej się jakości, nie raz będącej na dużo wyższym poziomie niż u zagranicznych konkurentów. Rosnące ceny surowców, coraz wyższe opłaty za media, brak wykwalifikowanych pracowników, postępująca inflacja – to czynniki, które mogą zagrozić pozycji lidera w produkcji i eksporcie stolarki budowlanej. Aby temu zaradzić, należy szukać rozwiązań, które staną się impulsem do generowania wzrostów sprzedaży okien i drzwi tak w  Polsce, jak i za granicą. Pozytywnym aspektem jest fakt, że każde zagrożenie zauważone i zdefiniowane w odpowiednim czasie, można również przekłuć w szansę” – podkreśla Marta Szydłowska. Targi od zawsze były miejscem prezentacji najnowszej oferty produktowej, ale przede wszystkim są miejscem nawiązywania i utrzymywania doskonałych relacji biznesowych. Podczas czterech dni BUDMĘ i WINDOOR-TECH odwiedzają dziesiątki tysięcy osób bezpośrednio związanych z budownictwem, architekturą i automatyką. Sporą grupę z nich stanowią kontrahenci z kilkudziesięciu krajów, z pięciu kontynentów. To potencjał, obok którego trudno przejść obojętnie.  Obecność najważniejszych graczy na rynku: firm produkcyjnych, usługowych, dystrybutorów i projektantów to świetna okazja, aby wymienić się doświadczeniem i kontaktami.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH potrwają od 31 stycznia do 3 lutego 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.