Do zobaczenia 4-7.02.2025! 🔥📣🔥📣📣📣📣  

Organizator:

Targi otwarte na świat

Podziel się

Tegoroczna edycja Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech oraz Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA , które odbyły się w dniach 31.01 – 03.02.2023 r., udowodniła, że to bardzo ważne wydarzenie w kalendarzach profesjonalistów branży budowlanej nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 600 wystawców z 26 krajów. Przez cztery targowe dni stolica Wielkopolski gościła ponad 23 000 osób z 39 krajów, z 5 kontynentów.

BIZNESOWE SPOTKANIA Z PROFESJONALISTAMI

Oferta i program targów Budma i WinDoor-tech kierowane są do czterech grup klientów: handlowców, architektów, wykonawców oraz inwestorów. Najsilniej reprezentowaną grupą tegorocznych targów byli przedstawiciele sieci handlowych, którzy stanowili aż 42% ogólnej liczby osób uczestniczących w wydarzeniu. 37% łącznej liczby profesjonalistów stanowiła grupa wykonawców i fachowców. Pozostałe 21% osób odwiedzających targi Budma 2023 to inwestorzy i deweloperzy oraz architekci i projektanci.

 

 

KADRA ZARZĄDZAJĄCA NAJWIĘKSZĄ GRUPĄ KLIENTÓW NA TARGACH

Ponad połowę uczestników targów - 54%, stanowiły osoby podejmujące decyzje zakupowe w swoich firmach. Z kolei pracownicy, którzy dzięki prezentowanej ofercie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi propozycjami produktowymi, stanowili 44% ogólnej liczby targowych gości.

 

CAŁA POLSKA W POZNANIU

Targi BUDMA i WinDoor-tech były miejscem biznesowych spotkań dla przedstawicieli każdego z 16 województw. Najwięcej profesjonalnych zwiedzających przyjechało z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

 

 

MIĘDZYNARODOWY WYMIAR BIZNESU

Międzynarodowy charakter targów podkreślają zarówno wystawcy (z 26 krajów z całego świata), jak również goście odwiedzający targi (z 39 krajów z całego świata). Najsilniej reprezentowaną grupą uczestników tej edycji byli przedstawiciele krajów nadbałtyckich. Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy, a „podium” uzupełnili reprezentanci ze Skandynawii. Znacząca na targach była także reprezentacja klientów z Ukrainy, Czech i Słowacji.

 

Wśród tysięcy profesjonalistów goszczących w Poznaniu, silną grupę stanowili kupcy z najważniejszych sieci i grup zakupowych z 22 państw, którzy uczestniczyli w targach Budma i WinDoor-tech w ramach Programu HOSTED BUYERS.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wielkością targów i liczbą wystawców. Na targach wystawiały się zarówno małe firmy, jak i giganci budowlani i taka różnorodność była dla nas bardzo cenna. Nawiązaliśmy kontakty i teraz omawiamy szczegóły naszej współpracy.

(Reprezentant z firmy Contour Windows & Doors z Izraela)

 

BUDOWNICTWO POD LUPĄ EKSPERTÓW

Targom BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących aktualnych trendów i wyzwań stojących przed tym sektorem gospodarki. Podczas dwudniowego Forum Gospodarczego Budownictwa BUILD4FUTURE i Międzynarodowej Konwencji Budownictwo Polska-Ukraina (30-31 stycznia 2023 r.) znamienici branżowi eksperci, zarządy i dyrekcje największych spółek budowlanych, ekonomiści, analitycy finansowi, inwestorzy, wykonawcy i dystrybutorzy materiałów budowlanych podsumowali ostatnie miesiące i wyznaczyli kierunki krótko i długoterminowych zmian w ich sektorze. Sporo  uwagi poświęcono budownictwu mieszkaniowemu i przemysłowemu, ekonomii i finansom, nowym technologiom w budownictwie, stabilizacji kosztów produkcji czy skomplikowanej sytuacji na rynku pracy. Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina, która odbyła się 31 stycznia 2023r - to pierwsze takie spotkanie przedstawicieli branży budowlanej z Europy Zachodniej, Skandynawii, Ukrainy i Polski w naszym kraju, poświęcone wyłącznie problematyce budownictwa w ogólnym planie odbudowy infrastruktury naszego wschodniego sąsiada po toczącej się jeszcze wojnie. Podczas eksperckich debat poruszano tematy udziału polskiego sektora budowlanego w odbudowie Ukrainy, obszary współpracy, mechanizmy wsparcia rządowego i możliwości likwidacji barier wejścia na rynek ukraiński.

Forum Gospodarcze Budownictwa BUILD4FUTURE oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska–Ukraina zorganizowane zostały przez Grupę MTP oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa, skupiający najważniejsze firmy wykonawcze działające w naszym kraju. Merytorycznego wsparcia udzieliły wydarzeniom: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Bank Gospodarstwa Krajowego, PFR Nieruchomości oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Budownictwo w zielonym kolorze

Cztery dni targów  obfitowały w liczne wydarzenia towarzyszące, szkolenia, konferencje i prelekcje dedykowane różnym grupom zawodowym związanym z sektorem budownictwa. Niezwykle ciekawie przedstawiał się tegoroczny program Dni Inżynierskich organizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, których tematem przewodnim były „Perspektywy pozyskiwania energii ze źródeł nowych i odnawialnych w Polsce”. Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej oraz Polski Alarm Smogowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizowały po raz pierwszy na targach Budma spotkanie poświęcone nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” oraz dyskusję na temat wyzwań i szans, jakie stwarza „Czyste Powietrze” dla obniżenia domowych rachunków za energię oraz dla rozwoju branży budowlanej w czasie spowolnienia na rynku budowlanym. Z ramienia Wydawnictwa Forum Branżowe podczas targów Budma przygotowane zostało wydarzenie dotyczące powstałej Koalicji Termomodernizacji, która ma pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki programom finansowania wymian okien i drzwi. Również po raz pierwszy Stowarzyszenie EPPA zaaranżowało na targach  konferencję kierowaną do branży okiennej w Polsce, aby rozpocząć dyskusję o konieczności realizacji wymiany okien z uwzględnieniem przetwarzania i wykorzystania surowca do ponownej produkcji. Drewno – budowlanym materiałem przyszłości – to tytuł konferencji organizowanej w czasie targów przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe.  Technologia prefabrykacji nabiera obecnie coraz większego znaczenia na rynku budowlanym i jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów na świecie i w Polsce. Produkcja prefabrykowanych budynków w kontrolowanych warunkach, niezależnie od warunków pogodowych, wykorzystanie ekologicznych, odnawialnych materiałów, powtarzalność oraz wysoka jakość oraz krótki czas realizacji inwestycji są atutami, docenianymi przez inwestorów na całym świecie.

Przestrzenie w duchu RE-USE

Ponowne wykorzystanie architektonicznej i urbanistycznej tkanki, trend RE-USE, efekty rozpłytowywania, nadbudowy i regeneracja osiedli to wybrane zagadnienia, które poruszyli uczestnicy Forum Designu i Architektury D&A w dniach 1-2 lutego 2023, zorganizowanego w ramach wydarzeń towarzyszących targom Budma 2023. Dwudniowe spotkanie zostało wypełnione wykładami i debatami, które odbywały się pod hasłem „ODNOWA - świadomie o energii”. W programie Forum znalazły się prezentacje i debaty dotyczące najciekawszych przestrzeni, jakie powstały w ostatnim czasie w duchu RE-USE w Polsce. Trend ten, w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, kryzysami ekonomicznym i ekologicznym wydaje się być najważniejszy w praktyce architektonicznej. Gościem specjalnym pierwszego dnia Forum D&A był Rafał Grzelewski, reprezentant Grupy 5 Architekci, który prowadził projekt Monopolis – udaną rewitalizacje nieistniejących już zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. Zwieńczeniem dwudniowego Forum D&A była prelekcja gościa specjalnego - Alexandra Schwarza, David Chipperfield Architects z Berlina - profesora „Budownictwa i Projektowania Publicznego” na Uniwersytecie w Stuttgarcie oraz partnera w Pracowni Architektonicznej David Chipperfield w Berlinie, w której jako dyrektor ds. projektowania, jest odpowiedzialny za wiele projektów i konkursów, w tym Neues Museum i James-Simon-Galerie na berlińskiej Wyspie Muzeów, Muzeum Literatury Nowoczesnej w Marbach i Muzeum Folkwang w Essen. W pawilonie 3A, gdzie odbywała się architektoniczna część BUDMY, można było również oglądać strefę 1m/ARCH – przegląd kilkudziesięciu projektów pracowni architektonicznych oraz wystawę prac laureatów konkursu Szkice Architektoniczne – Adaptacje, Przebudowy, Odbruki. 

Patronat honorowy nad Forum Designu i Architektury D&A sprawowały: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Forum D&A odbyło się pod patronatem merytorycznym poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz redakcji czasopisma „Architektura & Biznes”.

Strefy pokazowe dla profesjonalistów i pasjonatów

O tym, jak budować oszczędnie i ekologicznie, mógł się przekonać każdy, kto na targach BUDMA odwiedził stoisko MONTERIADY (w nowych zielonych barwach), zorganizowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z 12 Partnerami. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję przekonać się na żywo, jak wygląda nowoczesny i ekologiczny montaż produktów wiodących firm z polskiej branży stolarki budowlanej. Okna, drzwi i brama garażowa montowane były przez profesjonalnych monterów, przy użyciu najlepszych akcesoriów, systemów montażowych, narzędzi oraz ubrań ochronnych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się także interaktywna ekspozycja produktów Partnerów MONTERIADY 2023, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie wydarzenia.

Profesjonalistów, którzy przyjechali do Poznania, wystawcy oczarowali setkami nowości i premier rynkowych, a organizatorzy i partnerzy zaprosili do udziału w wydarzeniach specjalnych. Liczne warsztaty, pokazy, szkolenia przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy zgromadziły dziesiątki uczestników i tłumy widzów. Swoje niezwykłe umiejętności prezentowali młodzi dekarze podczas finału Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”. Strefę pokazową parkieciarzy dopełniła ekspozycja firm partnerskich, wykłady ekspertów oraz premiera nowej książki „Parkieciarz. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej” wydanej przez SPP.

Dużym zainteresowaniem fachowców i praktyków DIY, zajmujących się pracami budowlanymi i wykończeniowymi, cieszyła się strefa Grupy Prace Wykończeniowe, w ramach której odbywały się szkolenia praktyczne, prezentacje technologii, materiałów budowlanych i narzędzi stosowanych w pracach wykończeniowych.

Podczas targów Budma odbył się finał centralny Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” organizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej. Jest to jeden z nielicznych konkursów przeznaczonych dla uczniów szkół zawodowych o profilu budowlanym, który daje możliwość uczniom zaprezentowania swoich umiejętności w takich kategoriach jak m.in. murarz, malarz, posadzkarz, dekarz, monter suchej zabudowy czy instalacji sanitarnych.

Nowością na targach Budma była STREFA OGNIA, gdzie odwiedzający targi BUDMA mogli zapoznać się z różnorodnymi rozwiązaniami ekologicznych kominków, ofertą producentów urządzeń i paliw oraz uzyskać porady od specjalistów z branży kominkowej. Atrakcją strefy był pokaz na żywo budowy pieca chlebowego i kuchni kaflowej. 

BUDMA i WinDoor-tech  - razem dla stolarki

Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram, Fasad WinDoor-tech wraz z targami Budma stworzyły świetny duet dla branży stolarki budowlanej. Odpowiedzią na  poszukiwania na rynku innowacyjnych rozwiązań w wymagających czasach były liczne nowości, światowe premiery i rozwiązania z zakresu automatyzacji oraz robotyzacji. Wystawcy prezentowali maszyny, sprzęt, oprogramowanie usprawniające i optymalizujące procesy produkcji w stolarce otworowej. Tegoroczna, podwójna siła targów WinDoor-tech i BUDMY dowiodła, że polskie okna i drzwi wyznaczają standardy i docierają na światowe rynki, a ich ekspansja zaczyna się właśnie na targach w Poznaniu.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 32. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, która odbędzie się w dniach 30 stycznia - 2 lutego 2024r. Targi WinDoor-tech zaplanowane są na 2025 rok.